Nordelbe firmasının oyunlarına karşı ne yapılmalı?

Wilhelmsburgda kiralar durmadan artıyor. Altı yıl önce mir metre karenin kira bedeli 6 Euroy idi. Şimdi bir metre karenin fiyati 10 Euro. Reiherstieg mahallesinde ki kiralar daha da pahalı. Aramızda çoĝumuzun maddi durumu iyi deĝil. Hatta bir çoĝumuz maddi zorluktan dolayı semti ve hatta şehri terk etmek zorunda kalabiliriz.

Tamda böyle bir durumun olmasını politikacılar istiyor! Özel bir firma olan Nordelbe GmbH kar amaçlı çalıştıĝı için, insanların maddi durumunun yetersizliĝinden şehri terk etmek zorunda kalması umrunda bile deĝil.

155 EURO HAVAYA DOSYA PARASI. AYNI ANDA ÜÇ AYIN KIRASI DEPOSIT OLARAK ISTENIYOR. DAIREYI ALT KIRACI VERMEK SINIRLI TUTULUYOR. TÜM BUNLARA HAYIR DIYORUZ!

Nordelbe her kira sözleşmesi başına 155 Euro dosya parası istiyor. Bu uygulama kanun dışı. Sizden böyle bir ücret istenirse, baştan evi kaçırmamak için bu parayı ödeyin, sözleşmeyi imzaladıktan sonra paranızı yazılı olarak geri isteyin. Aksi takdirde parayı önden ödemezseniz Nordelbe evi size vermek istemecektir.

Bunun dışında Nordelbe üç ayın kirasını depozit olarak istiyor. Depozitin verilmediĝi durumlarda evi almak mümkün olmaz. Bu kadar paranız yoksa paniĝe kapılmanıza gerek yok. Depozitin bir anda ödenmesi gerekmiyor. Kanuna göre depoziti üc taksitde ödeme imkanı var. Bu hakkı Nordelbe´nin karşısında kullanmak kolay deĝil.

Kendi tecrübelerimizden de biliyoruz ki Nordelbe bu hakkın kullanılmasına karşı çıkar. Bu konularda Nordelbe´yle başınız derde girmeden bizim toplantılarımıza gelin birlikte düşünerek hareket edelim. Nordelbe elinizdeki eve alt kiracı almayı 6 ayla sınırlandırıyor. Nordelbe´nin zaman sınırlaması kira kanuna aykırı.

Evi alt kiraya verme onaylandıktan sonra, alt kira sözleşmesi otomatikmen süresiz seçerlilik kazanır. Evi alt kiracıya verme durumunda, yine Nordelbe kanun dışı olarak alt kiracının kimliĝinin kopyasını istiyor. Bu uygulama kanun dışı. Eve alt kiracı alırsanınz, alt kiracının Nordelbe´ye sadece adı, soyadı, doĝum tarihi ve mesleĝinin ne olduĝunu bildirmeniz yeterli.

Bu türlü uygulamalarla Nordelbe kârına kâr katmaya çalışıyor. Evlerin kâr amaçlı kiraya verildiĝı ve kiracıların yönetimde söz sahibi olmadıĝı sürece rutubetli evlerden, yükselen kiralardan ve dışlanmaktan kurtulamayız.

Madur olmak istemiyorsanız gelin birlikte mücadele edelim. Ev sahibinizle probleminiz varsa Wilhelmsburg dayanış gurubunun buluşma noktasına gelin. Çoĝu zaman bir mektub yazmak Nordelbe´nin oyununu bozmaya yeter.

Bu konuda ki hazır yazılmış örnek mektubları www.solidarisch.org adresinde bulabilirsiniz. Bizler iş yerlerinde patronlarla, devlet dairelerinde ve ev sahipleriyle yaşanan problemler karşısında güç birliĝi yaparak bir araya geliyoruz. Karşılıklı dayanışmanın sonucunda mutlaka daha çok neticelere ulaşabiliriz.