SAGA firmasının bayat oyunlarına karşı ne yapılmalı?

Wilhelmsburgda kiralar durmadan artıyor. Altı yıl önce mir metre karenin kira bedeli 6 Euroy idi. Şimdi bir metre karenin fiyati 10 Euro. Reiherstieg mahallesinde ki kiralar daha da pahalı. Aramızda çoĝumuzun maddi durumu iyi deĝil. Hatta bir çoĝumuz maddi zorluktan dolayı semti ve hatta şehri terk etmek zorunda kalabiliriz.

Tamda böyle bir durumun olmasını politikacılar istiyor! Bir kamu kurumu olan SAGA da sanki özel bir firmaymış gibi kar elde etmeyi ön pilanda tututtuĝu için, insanların maddi durumunun yetersizliĝinden şehri terk etmek zorunda kalması umrunda bile deĝil. SAGA´nın çalışma tarzı, gerçek niyeti, yaptıkları pilanların iç yüzünün ortaya çıkarılması bizim yapacaĝımız savunma amaçlı çalışmalarla mümkün.

ELINIZDE KI DAIRENIN ALT KIRAYA VEREBILMEK ICIN SAGA´NIN TALEP ETTIGI MECBURI GÖRÜSME UYGULAMASINA KARŞI ÇIKALIM!

Anlaşılana göre SAGA, evin alt kiraya verilmeden önce alt kiracıyı şahsen görmek istiyor. Kira kanuna göre böyle bir talep tamamiyle gereksiz! Nordelbe her kira sözleşmesi başna 155 Euro dosya parası istiyor. Bu uygulama kanun dışı. Birinci kiracı olarak evinize alt kiracı almaya karar verirseniz, SAGA´ya alt kiracının sadece adı, soyadı, doĝum tarihi ve mesleĝinin ne olduĝunu bildirmeniz yeterli.

SAGA böyle bir uygulamaya neden gerek duyuyor? Tabii ki SAGA kendi seçerek bulduĝu müşterilerine ev veriyor. SAGA daha bu senenin Mart ayında kiracılar arasında bir kadının soy isminin Türk´e benzediĝi için ayırımcılık yaptı ve bu nedenden açılan bir dava sonucunda ilgili mahkemece 1.000 Euro para cezasına çarptırıldı. SAGA mahkeme ifadesinde, kiracılarını zengin-fakir, göçmen-yerli diye sınıflara bölerek insanları bu esasa göre Hamburg´un bölgelerine yerleştirmek istediĝini resmen açıkladı.

Evlerin kâr amaçlı kiraya verildiĝı ve kiracıların yönetimde söz sahibi olmadıĝı sürece rutubetli evlerden, yükselen kiralardan ve dışlanmaktan kurtulamayız.

Madur olmak istemiyorsanız gelin birlikte mücadele edelim. Ev sahibinizle probleminiz varsa Wilhelmsburg dayanış grubunun buluşma noktasına gelin. Çoĝu zaman bir mektub yazmak SAGA´nın oyununu bozmaya yetiyor Evinizi alt kiraya vemeniz i için SAGA´ya alt kiracıyı şahsen tanıtmanız gerekmiyor. Bu uygulamadan zarar görürseniz zararınızı SAGA´dan tazminat olarak geri alma imkanınız var.

Bu konuda ki hazır yazılmış mektub örneklerini www.solidarisch.org adresinde bulabilirsiniz. Bizler iş yerlerinde patronlarla, devlet dairelerinde ve ev sahipleriyle yaşanan problemer karşısında güç birliĝi yaparak bir araya geliyoruz. Karşılıklı dayanışmanın sonucunda mutlaka daha çok neticelere ulaşabiliriz. Birlikte güçlüyüz!